Zakończyliśmy pilotarzowy projekt adresowany do dzieci i młodzieży z dużym stopniem niepełnosprawności ruchowej, z normą intelektualną. Założeniem jest udział niepełnosprawnej osoby z opiekunem, najlepiej z rodziny w cyklu 10 spotkań z” żaglami”.
Celem jest poprawa jakości życia i zapobieganie wykluczeniu, poprzez pełne uczestnictwo, również w nietypowych aktywnościach . Wspieranie zdrowia i rozwoju osobistego poprzez osiąganie nowych umiejętności. Zwiększenie możliwości uczestnictwa dziecka wraz z rodziną i rówieśnikami w rekreacji związanej z żeglarstwem. Rozwijanie pasji, pokonywanie barier i obcowanie z przyrodą.
Wspólnie kreujemy optymalne warunki nauki żeglowania dla niepełnosprawnego dziecka . Udział opiekuna z rodziny zapewnia szansę na kontynuację poznanego sportu. Budujemy nowe umiejetności w nowym środowisku na wodzie. Rozszeżamy wiedzę na temat żywiołu wody i wiatru, oraz teorii i praktyki manewrowania jachtem żaglowym. Liczymy na długofalowe efekty w poprawie sprawności fizycznej i psychicznej, wzrost poczucia własnej wartości dzięki zwiększeniu swoich możliwosci. Liczymy na niezapomniane wrażenia i nowe znajomości, przyjaźnie.
W pierwszej edycji projektu od końca sierpnia do pażdziernika 2014r, wzięli udział Bartek Urbanek z siostrą Agnieszką i tatą Marcelim oraz Krzysztof Helios. Prowadzili zajęcia jako wolontariusze Miłosz i Jakub Balon, w ” porywach” Jola Balon i Piotr Czechowski, któremu również zawdzieczamy możliwość wypożyczenia żaglówek.
Gorące podziękowania za wspaniałą współpracę, ogromną życzliwość, profesjonalizm i poświęcony czas, składamy Panu Piotrowi Czechowskiemu z ” H2O”. Pana żaglówki unosiły nas na wodzie bezpiecznie i szczęśliwie. Dziękujemy i bardzo liczymy na dalszą współpracę!
Szczególne podziekowania nalężą się Miłoszowi i Kubie, którzy jako wolontariusze, z dużym zaangażowaniem i pasją, prowadzili zajęcia na wodzie i lądzie.
Jak oceniamy projekt? Zapytajmy uczestników:
W Stowarzyszeniu Bliżej Nas latem tego roku narodził się pomysł wspólnego żeglowania. Czyli na rodzinnym oswajaniem się z tym niezwykle ciekawym i pasjonującym sportem. Projekt ten można nazwać oswojeniem się z myślą o zrobieniu pełnego patentu żeglarskiego by móc wspólnie żeglować. Do tej pory wydawało się to rzeczą nieosiągalną. Poczuć wiatr we włosach na środku jeziora trzymając w dłoni ster jachtu daje niezapomniane wrażenie wolności od ograniczeń i problemów dnia codziennego. Równocześnie zbliżyło do siebie nas wszystkich stanowiących załogę jachtu. Wspólna praca w przygotowaniu żaglówki do wypłynięcia na jezioro i uczucie odpowiedzialności za załogę w trakcie żeglowania to coś niezwykłego. Załoga jachtu składała się z instruktorów Jakuba i Miłosza. Natomiast Krzysztof, Bartek z siostrą Agnieszką i ojcem poznawali tajniki żeglarstwa. Po przyswojeniu podstawowych zasad zachowania się na jachcie, czyli trochę teorii, wypłynęliśmy w pierwszy rejs. Wrażenia były niesamowite. Zrobiliśmy wiele zdjęć by pokazać jak uczymy się żeglować i jakie temu towarzyszą emocje.
Na pewno olbrzymią zasługę w powodzeniu kursu należy przypisać niebywałej cierpliwości i talentu pedagogicznemu Kubie i Miłoszowi. Ale kursanci też dawali z siebie wszystko.
Jeden z rejsów zbiegł się w czasie z imprezą integracyjną organizowaną przez stowarzyszenie na
Dzikiej Plaży-pieczeniu duszonek. Każdy z kursantów chciał pokazać przyjaciołom i znajomym zebranym na plaży jak potrafi samodzielnie sterować i dowodzić jachtem.
Szczególne podziękowania należą się Pani Jolancie Balon, która tak mocno zaangażowała się w realizację tego projektu. Często towarzyszyła nam osobiście. Bez jej wsparcia i motywacji dalej podziwialibyśmy żaglówki pływające po jeziorze stojąc na brzegu. Żaglówkę udostępnił Pan Piotr Czechowski z Centrum Sportów Wodnych – H2O, któremu, również dziękujemy. Pan Piotr powiedział, iż taką dzielną i zgraną załogę chciałby widzieć na każdym kursie żeglarskim, który prowadzi w swoim Centrum Sportów Wodnych.
Wszystkim realizatorom projektu Żegluj z Bliżej Nas składamy serdeczne podziękowania -kursanci.
Marceli Urbanek
ŻEGLUJ z ,,Bliżej Nas’’.
Wielu z nas nie wyobraża sobie lata bez choćby najmniejszej
aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego strzałem w dziesiątkę
okazała się idea żeglowania na paprocańskim jeziorze.
Nasze spotkania w składzie: Pan Marceli, Agnieszka, Bartek,
Krzysztof, Pani Jolanta Balon ( pomysłodawca projektu) przy udziale
Miłosza i Jakuba Balon , pomogły nam zgłębić tajniki żeglugi.
Począwszy od sierpnia do października bieżącego roku Miłosz
oraz Kuba byli naszymi przewodnikami po nieznanym nam dotąd
świecie ,,wilków morskich’’. Efektywna nauka żeglarstwa umożliwiła
wszystkim członkom załogi rozwój dydaktyczny.
Nieodkryty dla nas dotąd ląd , okazał się miejscem, na
którym oprócz podstaw żeglarstwa, niezbędnych do przetrwania
na wszelkiego rodzaju szlakach żeglownych, poznaliśmy zasady
savoir -vivre prawdziwego żeglarza oraz jak postępować w sytuacjach
szczególnie trudnych ( np. przypadki zagrożenia życia lub zdrowia na
wodach śródlądowych czy oceanach).
Poszerzanie naszych horyzontów w tej sferze, pozwoliło nam
spędzić czas w pełnosprawny sposób. Żeglowanie to także znakomita
okazja, by przećwiczyć podstawowe cechy wytrawnego żeglarza do
których należą chociażby: cierpliwość, wytrwałość i dyscyplina.
Z całą pewnością warto było przeprowadzić akcję pod
nazwą ,,Żegluj z ,, Bliżej Nas’’. Każdego z nas wyposażyła w nową
wiedzę o otaczającym nas świecie, a także o nas samych. Dostarczyła
mnie i pozostałym adeptom sztuki żeglarstwa oraz organizatorom
wielu pozytywnych wrażeń oraz satysfakcji.
Krzysztof Helios
W przyszłym sezonie czekamy na następnych żeglarzy!
Pozdrawiam żeglarskim „A hoj”
koordynator projektu- Jolanta Balon